Taşkasap 1453’de Sultan Fatih’in İstanbul’u fethi ile birlikte; Osmanlı’nın İstanbul’u yurt edinmesi için kurulan ilk Türk ve Müslüman mahallelerindendir. Tarihte bir semte adını veren ilk kasap dükkanı olan semtle özdeşleşmiş olan Taşkasap; ustadan çırağa bir silsile ile günümüz temsilcilerine kadar gelmiştir. 2012 yılında son Taşkasap Ustası’ndan tarihin bu eşsiz değerini, Aydos Et bünyesine katarak; unutulmaya yüz tutmuş Taşkasap ismini ve hikayesini bugün bir çok İstanbul semtinde yaşatmaya devam etmekteyiz.
Aydos Et olarak; Hafız Sadettin Kaynak, Tamburi Cemil Bey ve Sami Paşazade Sezai’nin doğduğu, Yedi Kocalı Hürmüz’ün hikayesinin yazıldığı ve oyununun geçtiği semt olan, günümüzde Millet Caddesi’nin üzerinden geçmesi ile ortadan kalkan semtin ve son Taşkasap ustası’nın emanetini gelecek yüzyıllara taşımak amacıyla çalışıyoruz.
Taşkasap Çiftliği’nde yetiştirdiğimiz hayvanların önemli bir kısmını; değişen ihtiyaçlara uygun normlarda, hijyen ve teknolojik standartlarda, Taşkasap markası ile üretiyor, geleneksel lezzetleri koruyor ve geliştiriyoruz.
Müşterilerimize; güvenilir, sağlıklı, helal ve lezzetli ürünlerimizi, ticaret ahlakı içerisinde sunmaktan mutluluk duyarız.

Slide 7'den 70'e Lezzet ve Güvenle... Slide Çiftlikten sofranıza, Yerli Besi... Kaliteli hizmet anlayışı ve uygun fiyat politikamızı
toptan satışlarımızda da müşterilerimizle buluşturuyoruz...

Geleneksel Kasap Kültürü

Mahallenin vazgeçilmezi kasap kültürünü yaşatıyoruz.

Uzman Kadro

Veteriner hekimler ve alanında uzman kasapların sunduğu hizmet kalitesi.

Ne Aldığını Bilen Memnun Müşteri

Etler; Menşei, cinsi, cinsiyeti, beslenme şekli belli hayvanlardan elde edilir.

Şubeler

Öne Çıkan

Ürünler
tümünü görüntüle
tümünü görüntüle
tümünü görüntüle
tümünü görüntüle
tümünü görüntüle

Günün

İndirimleri

Çok

Satanlar

Mutlu Müşterilerimiz

Bizim İçin Ne Dedi

Bugün

Ne Pişirsem?