Tarihi Semt

Tarihi Kasap
İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Taşkasap’ın adına Osmanlı arşivlerinde çok eski tarihlerden kalma belgelerde bile ratlayabiliyoruz. Örneğin, 21 Zilkade 1192, yani 11 Aralık 1778 tarihinden kalma bir belgede Taşkasap’taki bir yangından söz edilmektedir.

Sadık Şendil

7 Kocalı Hürmüz
Semtin adı Sadık Şendil’in Yedi Kocalı Hürmüz oyunuyla ölümsüzleşmiştir. Ayrıca semt ünlü Klasik Türk Müziği bestecisi Sadettin Kaynak’ın doğum yeridir. Eskiden Taşkasap semtinin parçası olan sokaklar günümüzde artık Fındıkzade ve Haseki semtleri olarak bilinmektedir. Semtin bazı sokakları 1958 yılında açılan (Turgut Özal) Millet Caddesi nedeniyle kaldırılmış olmakla birlikte eski sokakların büyük bir bölümü hala mevcuttur, hatta sokakların bazıları hala eski adlarını taşımaktadır.

Semtin Dünü

Bugünü
Yanda Taşkasap semtinin 1922 yılında ve günümüzde çizilmiş haritalarını alt alta görebilirsiniz. Ahmediye ve Sofular Caddeleri hala aynı yerde mevcutturlar. Hayreddin Paşa Sokağının yeni adı Molla Gürani Sokak, Çeşme Sokak’ın yeni adı Sadi Çeşmesi Sokak’tır. Taşkasap Caddesi ise Millet Caddesinin bir parçası haline gelmiştir.

Aydoset

Güvencesi

1453’de Sultan Fatih’in İstanbul’u fethi ile birlikte; Osmanlı’nın İstanbul’u yurt edinmesi için kurulan ilk Türk ve Müslüman mahallelerindendir. Tarihte bir semte adını veren ilk kasap dükkanı olan semtle özdeşleşmiş olan Taşkasap; ustadan çırağa bir silsile ile günümüz temsilcilerine kadar gelmiştir. 2012 yılında son Taşkasap Ustası’ndan tarihin bu eşsiz değerini, Aydos Et bünyesine katarak; unutulmaya yüz tutmuş Taşkasap ismini ve hikayesini bugün bir çok İstanbul semtinde yaşatmaya devam etmekteyiz.

Aydos Et olarak;
Hafız Sadettin Kaynak, Tamburi Cemil Bey ve Sami Paşazade Sezai’nin doğduğu, Yedi Kocalı Hürmüz’ün hikayesinin yazıldığı ve oyununun geçtiği semt olan, günümüzde Millet Caddesi’nin üzerinden geçmesi ile ortadan kalkan semtin ve son Taşkasap ustası’nın emanetini gelecek yüzyıllara taşımak amacıyla çalışıyoruz.

Taşkasap Çiftliği’nde yetiştirdiğimiz hayvanların önemli bir kısmını; değişen ihtiyaçlara uygun normlarda, hijyen ve teknolojik standartlarda, Taşkasap markası ile üretiyor, geleneksel lezzetleri koruyor ve geliştiriyoruz.

Müşterilerimize; güvenilir, sağlıklı, helal ve lezzetli ürünlerimizi, ticaret ahlakı içerisinde sunmaktan mutluluk duyarız.